Havuz Dip Temizliği

            

Havuzun dışardan gelen yabancı maddeler ve diğer tortulardan temizlenmesi işine havuz dip temizliği denir. Bu işlem havuz süpürgesi olarak da isimlendirilir. Havuzun dip temizligi işi bakteri ve yosun oluşumu açısından çok önemlidir. Bu işlemi hem havuzdaki parlaklık ve şeffaflığı sağlamanın yanında Havuz Dezenfeksiyonu için de çok önemlidir. Havuz süpürgesi 2 türlü yapılır.

1.MANUAL HAVUZ SÜPÜRGESİ: Havuz sirkülasyon devresine bağlanan bir hortum ve ucundaki süpürge aparatı manual olarak havuzda gezdirilir. Hortumdan emilen su kum filtresinde süzülerek tekrar havuza verilir... -Havuzdan alınan pislikler kum filtresinde kaldığından basınç yükselir... sonrasında "backwash" yani "ters yıkama" ile filtre temizlenir. Bu işlem sonrasında havuzunuzun suyu içindeki kimyasalıyla eksilir. -Kol kuvveti ile yapılan havuz dip temizliği ortalama bir havuz için bile saatler sürebilir...yaz sıcağında veya kış soğuğunda çokça fiziksel güç gerekir. Bu nedenle genelde dışardan hizmet alınır. Bu hizmet de havuz işletim giderlerini artırmaktadır.

2. OTOMATİK HAVUZ TEMİZLEME ROBOTLARI: Havuz Robotları elektrik güç kaynağından enerji alarak bütün havuzu dolaşmak üzere programlanmış bir HAVUZ EKIPMANI dır. Paletleri sayesinde bütün havuzu dolaşarak havuz dibindeki pislikleri içindeki torbaya toplar. Böylece su atığı oluşmaz. Havuz Temizliği tam kapalı bir modül olur.

HAVUZ ROBOTLARI HAKKINDA

Yüzme havuzlarımızın hijyenik şartlara uyumunda etken olan ürünlerden biride otomatik havuz temizlik robotlarıdır.

Bu robotlar farklı özellikleri olmasına rağmen özde aynı çalışma prensibine sahip makinelerdir. Kartuj yada bez filitreleri ile manuel havuz süpürgesinin yaptığı işlemin aynısını su kaybı olmadan gerçekleştirmektedir çünkü normal yani manuel süpürge işlemi havuz kirliliğini pis su giderine attığı için havuzda su kaybı olması kaçınılmazdır. Havuz robotlarında ise aynı evlerimizde kullandığımız elektrik süpürgeleri gibi topladığı pisliği kartuj yada bez filtresinin içine toplar kirler ile birlikte emdiği suyun kirlerini alır üst tarafındaki kısımdan temiz suyu dışarı atar böylece süpürge yaparken su kaybı yaşamazsınız ayrıca havuz filtreniz daha az yorulur ve içindeki kumlar daha uzun ömürlü olur.

Otomatik havuz robotlarının mikron bazında temizlik yapanları dahi mevcuttur hatta ve hatta sadece havuz tabanını temizlemekle kalmaz havuz duvarlarına da tırmanarak havuz suyunun temas ettiği her noktayı temizler yosun oluşumlarının önüne geçer ve çok kısa bir zamanda kendini amorti eder.

Kaynak: www.havuzrobotu.net